Sprey Polyurea Uygulama Alanları

Polyurea Uygulama Alanları

Polyurea kaplama günümüzde birçok alanda kullanılmaktadır. Polyurea uygulamalarında projelerin %70 i su yalıtım amaçlı olup %30 lik kısmı da farklı kullanıma bağlı uygulamalardır. Yurtdışında yaklaşık 30 yıldır kullanılan polyurea, Türkiye’de 10 yıldır var ama  son 4 yıldır pazar payı oluşturmaya başlamıştır. İlerleyen yıllarda polyurea izolasyon ve kaplama malzemesi olarak listenin başlarında olacaktır.

Polyurea diğer izolasyon malzemelerine göre biraz daha tuzlu gelebilir, ancak uygulanacak malzemenın ömrüne de bakmak gerekir. Polyurea, membran veya sürme gibi mazlemelerle asla kıyaslanamaz. Çünkü sprey olarak uygulandığı için ekyeri yoktur ve %500 esnek yapıya sahiptir. Membran zamanla özelliğini yitirir ve ekyeri olmasından dolayı kışın gerilir ardından gelecek yazda ise sıcaktan gevşer, ek yerlerinden açılmaya ve zamanla su almaya başlar.

Polyurea su yalıtımında kullanılan alanlar: teraslar, çatılar, balkonlar, ıslak hacimli alanlar, havuzlar, göletler, su depoları, atık su arıtma tesisleri, içme suyu arıtma tesisleri, balık üretim çiftlikleri ve çelik konstrüksiyonlar 

Benzer Yazılar