Sprey polyurea makina

Sprey polyurea uygulamasında en önemli faktör iyi bir reaktördür. Burada bahsetmiş olduğum iyi bir reaktörden kastım ise bütün fonksiyonlarıyla sizi ne kadar karşılayabiliyor olmasıdır.

ISITICILAR

Polyurea uygulamacılarının karşılaştığı temel sorunlardan biri ısıtıcılardır. Çoğu makineler ısıtıcı yönünden zayıf olmakla birlikte ısıyı okuyan sensörlerde ısıyı geç algılamaktadır. Makinayı çalıştırdınız, A ve B ısıtıcılarını 70 dereceye ayarladınız, sensörler geç okuduğu zaman ısınız 60 dereceyken sensörleri 50 derece olarak algılayacaktır. Sizin ayarladığınız dereceye geldiği zaman aslında 80 derecede olacak ve karmaşıklık burada başlayacaktır. İlerleyen zamanlarda size bütün makinalar hakkında bildiğim tecrübelerimi paylaşacağım.

TRANSFER POMPASI

Transfer pompalarının görevi adı üstünde, izosyanat ve poliol hammaddelerini varillerden alıp makinanın ısıtıcılarına pompalamasıdır. Transfer pompaları makineye malzeme yetiştiremiyorsa şöyle bi sorun ortaya çıkar; sprey uygulaması yaparken perde açıp kapanır, bu da uygulamanın kalitesini düşürür, birçok noktada şişmeler meydana gelir. Bundan sonraki  yazılarımda, transfer pompaları hakkında sizlere daha iyi bilgiler aktaracağım.

HİDROLİK POMPALAR

Polyurea A ve B  bileşenlerinin  belli bir ısıda 1:1 oranından karışmasıyla meydana gelir. A ve B bileşenleri iki ayrı hortumda yüksek basınçla tabancaya iletilir, ısıtıcılardan tabancaya yüksek basınçta gönderen mekanik parçaya, hidrolik pompa diyoruz. A ve B hidrolik pompalardan birinde kaçırma veya conta sıyırmasında basınçlarda dengesizlik meydana gelir, bu da malzemenin birebir karışmamasını sağlar, ortaya çıkan malzeme pek hoşumuza gitmez. Makina almadan önce mutlaka, pompaların a ve b bileşenlerini birebir attığını kontrol ediniz. Bu konuda yeteri bilginiz yoksa profesyonel bir kişiden yardım almanızı tavsiye ederim.

HİDROLİK HORTUM

Polyurea uygulama genelde 150 bar basıçta uygulanır, tabiki bu basınç olayını etkileyen bir çok faktör vardır, bunlardan birincisi malzemelerin ısılarıdır. İkinci olarakta tabancanın nozuludur. Uygulama basıncını bu iki faktöre göre ayarlarız. Hidrolik hortumlar makinadan tabancaya malzeme transferini sağlar. Hortumlar minumum 300 bar’a dayanıklı olması ve malzemenin sıcak tutulması için hortum ısıtıcılarınında iyi olması gerekir.

SPREY TABANCASI

Sprey tabancası, A ve B bileşenlerini karıştırarak yüzeye püskürtmeyi sağlan mekanik bir yapıdır. İçerisinde uygulamayı etkileyecek önemli parçakar bulunmaktadır. Bu parçaları daha detaylı bir şekilde, başka bir yazımda sizlerle paylaşacağım.

Benzer Yazılar