Sprey Poliüretan Köpük Nedir?

Sprey Poliüretan Köpük Nedir?

Sprey Poliüretan Köpük Nedir ? Esnek poliüretan köpükler, hayatımızın her alanında bize daha konforlu bir yaşam sunarlar. Üstelik bunu her gün yaparlar. Farkında olmasak ta poliüretan köpükler birçok sektörde ana ham madde girdisidir.

Sprey Poliüretan Köpük Nerelerde Kullanılır?

Günümüzde en çok, viskoz minder, viskoz yatak, mobilya parçaları ve araba koltuklarında vücudumuzun desteklenmesini sağlayarak yaşam konforunu artırırlar. Daha az bilinen şey, yüzlerce poliüretan köpük ürünün yararlarını fark etmeden kullanmamızdır., Poliüretan köpüklerin, mutfaktaki süngerler, medikal pansuman malzemelerinden büyük filtrelere ve çevreyi temiz ve sessiz tutmak için ses yalıtım sistemlerine kadar küçük ama gerekli öğeler olmak üzere uygulamaları neredeyse sınırsızdır. Aşağı yukarı Sprey Poliüretan Köpük Nedir? sorusuna bir cevap oluşturduk.

Sprey Poliüretan Köpük Hücre Yapısı

Poliüretan, geniş kapsamlı ve çok çeşitli polimer veya plastik ailesinin başat üyesidir. Poliüretan sert olabilir veya açık hücre yapısına sahip olabilir, her iki durumda da poliüretan köpükten söz ederiz. Poliüretan köpükler formüllüne göre esnek veya sert olabilir.

Poliüretan köpük üreticileri en basit haliyle, hem ham petrolden türetilmiş ürünler olan poliolleri hem de diizosiyanatları reaksiyona sokarak poliüretan köpük üretmektedir. Köpüğün kullanılacağı uygulamaya bağlı olarak, yüksek kaliteli PU köpük ürünleri üretmek için bir dizi katkı maddesi gereklidir.

Poliüretan köpükler yalıtım sektöründe püskürtülerek uygulanır. Poliüretan Köpük özel olarak üretilmiş sprey makineleri, izosiyanat ve polyol 1-1 oranlayarak tabanca çıkışında iki kimyasal bileşenin karışması sonucu elde edilir.

Poliüretan köpüklerin yalıtım sektöründe kullanılmaları son 30 yıla dayanır. Poliüretan köpükler havacılık endüstrisini değerlendirme dışında tutarsak 0.019’luk lamda değeri ile şuan dünyanın en iyi ısı iletim katsayısına sahip yalıtım malzemesidir.  Isı iletim katsayısı ile sağladığı fayda arasında ters orantı vardır.  Herhangi bir ısı yalıtım ürününün Isı iletim katsayısı düştükçe sağladı fayda artar. Isı iletim katsayısı arttıkça sağladığı fayda azalır.

Poliüretan köpük yalıtım sektörü için bir diğer faydası ekyersiz ısı köprüsü oluşturmadan uygulanıyor olmasıdır.

Poliüretan köpük B2 yanmazlık sınıfındadırlar. Ancak özel olarak proje bazında B1 yanmazlık sınıfında da üretilebilirler.

Benzer Yazılar