Polyurea Maliyetini Etkileyen Unsurlar

 

Polyurea, kaplama ve izolasyon ürünü olarak komplike bir sistemdir. Sistemin belli çarkları sistemi mükemmelliğe taşıyan nedenlerdendir. Sistemin çarklarının yeri değişirse ya da fiyat için kaliteden ödün verilirse, diğer izolasyon çözümlerinden bir farkı olmayacaktır. Fakat aslına bakıldığında polyurea ürününün diğer izolasyon ürünleri ile mukayese edilmemesi gerekir. Polyurea maliyetini ve fiyatını etkileyen aşağıda sıralandığı gibidir:

Polyurea Maliyetini Etkileyen Unsurlar

  1. Astar Seçimi,
  2. Hammadde Seçimi,
  3. Zemin Hazırlığı,
  4. Kaplama Boyası Seçimi.

1. Astar Seçimi

Polyurea maliyetini etkileyen unsurlar arasında astar malzemesi önemli bir yer tutar. Polyurea ile uyumlu, özellikle solvent içermeyen epoksi grubu astarlar maliyet açısından birbirlerinden farklıdırlar.  Hizmet etme bilincini edinememiş  uygulamacı firmalar, her sektörde olduğu gibi izolasyon sektöründe de olabilmektedir. Bu sorun karşımıza standart dışı fiyatlandırma ve malzeme kullanımı, sonucu  olarak gözden düşmüş polyurea ürünü olarak çıkmaktadır. Astar malzemesi nem bariyerli, epoksi şeffaf, solventli, poliüretan olmak üzere çeşitlendirilebilir. Maliyeti en düşük olan poliüretan ve solventli astar kullanımı polyurea malzemesinin içeriğini değiştirmektedir.

 2. Hammadde Seçimi

Polyurea maliyetini etkileyen unsurlar arasında kullanılan hammadde ve hammaddenin saflık oranı fiyatı etkilemektedir. Polyurea maliyetlerini düşürmek için polyurea hammadesinin poliol kısmında yapılan bu değişiklikler, polyureanın yapısını değiştirmektedir.

3. Zemin Hazırlığı

Zemin hazırlığı işlemleri vakit alan ve uğraştırıcı işlemlerden birisidir. Her zemin polyurea ya uygun olmadığı gibi, izolasyonun temel taşı zeminin hazırlanmasıdır. Zemin bilyalama, zemin silimi, zemin aşındırma işlemleri yapılmadan uygulanan polyurea malzemesi zemine tam manasıyla yapışma sağlayamaz.

4. Kaplama Boyası Seçimi

Kaplama boyaları maliyet olarak yüksek fiyatlı ürünler arasındadır. Standart dışı malzeme kullanılarak bu maliyetin üstesinden gelmek bazı uygulamacı firmaların aklındaki soru işaretini gidermiştir. Lakin kullanılan boyalarda bulunan solvent ve UV ışınlarına karşı dayanımsız oluşu polyurea malzemesine zarar vermekten başka hiçbir işe yaramamaktadır. Standart kullanılması gereken boya Alifatik poliüretan son kat kaplama boyası olması gerekirken, bu gibi durumlarda alternatiflere kaçılır.

Benzer Yazılar